2023 Temmuz Ayı EPDK İndirimi

EPDK tarafından belirlenen ve 1 Temmuz 2023 tarihi itibariyle geçerli olacak olan yeni elektrik tarife fiyatları 24 Haziran Cumartesi günü resmi gazetede yayımlanan Kurul Kararlarında açıklandı. Hem indirim hem de zam söz konusudur. Kurul kararının tamamını incelemek isterseniz ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/06/20230624-6.pdf

Aktif enerji birim fiyatları ?

Sanayi, Mesken (Konut), Tarımsal Sulama, (yeni adıyla Tarımsal Faaliyetler), Ticarethane (Yeni adıyla Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer) ve Aydınlatma olmak üzere tüm abone gruplarında aktif enerji birim fiyatında %1,5 ila %5 arasında farklı oranlarda indirim yapılırken; tümünün dağıtım bedelleri %10 zamlandı.

En yüksek indirim ev elektriğinin ilk 240 kWh’lık kısmı için %13’lük bir indirim ile birinci kademede mesken elektriğinde yapıldı. Bu indirimi aynı şekilde AG Ticarethanelerin ilk kademesi yani ilk 900 kWh’lık tüketiminin birim fiyatı olan 1,53 TL’nin 1,45 TL’ye düşüşü ve yaklaşık %5’lik bir indirim ile Ticarethane ilk kademe izledi.

DAĞITIM BEDELİNE ZAM

1 Temmuz 2023 döneminden itibaren uygulamaya geçen elektrik fiyatlarında dağıtım bedeline yapılan zam oldukça dikkat çekmektedir. EPDK’nın yayınlamış olduğu yeni tarife tablolarında bütün abone gruplarının dağıtım bedelleri %10,27 oranında artış gösterdi.

Aşağıda; tek zamanlı aktif enerji birim fiyatları ile dağıtım birim fiyatlarını yeni ve eski olarak görebilir, yapılan indirim ve zam oranlarını inceleyebilirsiniz.

https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/3-1327/elektrik-faturalarina-esas-tarife-tablolari

Tablolara ait dosyalara linkten ulaşabilirsiniz.

Tablolarda göstermiş olduğumuz gibi Temmuz 2023 döneminden itibaren geçerli olan tarife tablolarında elektrik birim fiyatının belli bir kısmına indirim gelirken diğer kısmına zam gelmiştir. Yapılan bu zam ve indirim faturalarımıza nasıl yansıyacağı da diğer önemli konuyu içermektedir.

 Orta Gerilimden bağlı ve ÇİFT TERİMLİ tarife sınıfında yer alan tüketicilerin faturalarında; %0,1 (binde bir) oranında indirim olurken,

Orta Gerilimden bağlı ancak TEK TERİMLİ tarifedeki tüketiciler ile Alçak Gerilimden bağlı tüketicilerin fatura birim fiyatlarında ise SANAYİ aboneleri için değişen pek bir şey olmazken, diğer abone gruplarında ortalama %0,2 oranında yani binde iki oranında bir zam söz konusu olmuştur.

Aşağıda belirtilen tablo ile fiyatlar üzerindeki zam ve indirim değişimlerini inceleyebilirsiniz.

Yazan: Ece ÇALIŞCI

Elektrik Elektronik Mühendisi

Referans

https://www.karekod.org/